Tavaly novemberben bemutattuk a budakalászi közélet civilnek látszó új szerveződéseit. Azt állítottuk, hogy a frissen alakult egyesületek részben az országos pártok taktikai megfontolásai, részben a kényszerhelyzet miatt alakultak. Az elmúlt hónapok történései alátámasztják akkori véleményünket. 

Cikksorozatunk november végi első részében a Budakalászon akkor körvonalazódó választási helyzetet értékeltük. Az eltelt hónapok jórészt igazolták, amit akkor írtunk. A tisztánlátás érdekében sorra vesszük, mi történt azóta.

“Új műsorhoz új férfi kell(ene)”

A 2019-es választási vereség a budakalászi Fideszben máig tartó zűrzavart okozott. A választási listán  szereplő kulcsemberek közül Krepárt Tamás, Ercsényi Tiborné, Kaltner Károly, Mányai Zoltán sorra mondtak le képviselői mandátumukról. Rogán László maradt a testületben, de a látványos bukás miatt háttérbe vonult. A nyilvános szereplésektől, közmeghallgatásokról városi ünnepségektől évekig távol maradó ex-polgármester a Fidesz helyi arcaként szóba sem jöhetett. Ercsényi Tiborné, majd Mányai Zoltán lemondása után így került a budakalászi Fidesz-alapszervezet élére Nádházi Zsolt.

2021 februárjában Hadházy Sándort Vitályos Eszter váltotta a Fidesz választókerületi elnöki posztján, ami gyökeres stílusváltást hozott. A Covid-járvány idején viszonylagos csendben lezajlott csere után Nádházi mindent megpróbált, hogy hosszabb távra is kiérdemelje a bizalmat. Ez azonban nem sikerült, évek alatt sem tudta meggyőzni az új választókerületi elnököt arról, hogy Budakalászon ő a Fidesz megfelelő embere.

Nádházi 2019-ben a Fidesz-KDNP színeiben indult, nemrég a helyi Fidesz-alapszervezetet is ő vezette. Ma már pártoktól független civilnek mondja magát

Tartós káderhiány, álcivilek

A történések alapján látható: a Fidesz 2019 óta nem tudott felépíteni Kalászon senkit, akit saját jelöltként el merne indítani a júniusi önkormányzati választásokon.

Hogy az országos politikától elfordulókat meg tudják szólítani, illetve az esetleges kudarcot se húzzák magukra, azt a receptet vették elő amivel 2019-ben éppen ők vádoltak bennünket: “álcivileket” kell indítani.  Egy látszólag független egyesület alapítására és egy pártszínekben korábban még nem indult polgármesterjelöltre volt tehát szükség. A feladatra Lávinger Ildikót kérték fel, a választási formációnak pedig ESZKE, a helyi folklórban “fidESZKE” a neve.

Úgy tudjuk, a kalászi Fidesz-tagokat előzetesen nem kérdezték, csupán tájékoztatták őket a pártközpont döntéséről. Lávinger Ildikót a helyi fideszesek közül sokan alig ismerték. A kalászi svábok annál inkább. 2019-ben Wagner Kati néni jóvoltából vehette át a Német Nemzetiségi Önkormányzat vezetését, ám rövid időn belül korábban soha nem tapasztalt feszültséget és megosztottságot teremtett a helyi sváb közösségben.

Krepárt Tamás, Lávinger Ildikó és Rogán László. Ekkor még együtt, ma már külön utakon. Fotó: Facebook

A Fidesz-KDNP által támogatott csapatban vannak régi és új arcok. Máté István, Pál József és Kosznovszky Gábor a veteránok közé tartoznak, munkásságuk, korábbi döntéseik  következményeivel Kalászon sokfelé találkozhatunk.

Máté István a 2013-as időközi választáson lett tagja a kalászi Fidesz képviselőcsoportjának. A botrányos ingatlaneladások idején már – építőipari ismeretek birtokában –  ő volt a pénzügyi és vagyonhasznosítási bizottság vezetője.

Pál József a Rogán-Krepárt-Ercsényiné időszak ingatlaneladásaihoz asszisztálva a polgármesteri hivatal gazdasági vezetőjeként készítette az előterjesztéseket és menedzselte a pályázatokat.

Kosznovszky Gábor szintén régi motoros, a 2019-es váltás előtt számos pozícióban megfordult, többek között a pénzügyi és vagyonhasznosítási bizottság Fidesz által delegált (külsős) tagjaként működött közre a közvagyon-eladásokban.

Akinek vaj van a fején, ne menjen a napra…

Pál József, Kosznovszky Gábor és Máté István ma már az ESZKE képviselőjelöltjei. Mivel Lávinger Ildikó olyan “hozzáértő szakemberekkel” állítaná újra “fejlődő pályára” Budakalászt mint ők,  érdemes visszaemlékeznünk az előző ciklusban eladott Kálvária telkek, illetve a Mályva park eladásának körülményeire.

A Kálvária

Pál József a Polgármesteri Hivatal pénzügyi, számviteli, helyi adó és az üzemeltetési szakterületek vezetőjeként készítette elő az ingatlaneladásokat. A Kálvária telkek eladásához egyetlen előzetes ingatlan-értékbecslés készült. Ebben a 22 160 négyzetméteres terület összértékét nettó 274 010 000 forintban állapította meg az értékbecslő. Ezt 2016. június 20-án a Pál József által készített „Javaslat építési telkek hasznosítására” című előterjesztés követte. Először a közterület kialakítás költségeire hivatkozva 20 százalékkal, 54,8  millióval  csökkentették az elvárt vételárat. A kiírás még egyértelműen tartalmazta, hogy a vevőnek a telekalakítások után  ingyenesen kell leadnia a terület 20 százalékát, hiszen az értékbecslő a terület kialakulatlanságára és a közművek hiányára hivatkozva eleve 55%-al(!) csökkentette a forgalmi értéket (értékbecslés 3.4.2 pont). Ennek ellenére senki sem firtatta az előterjesztő közműhiányra hivatkozó brutális árcsökkentését.

Amikor pedig a nettóként megadott vételárból bruttó lett, újabb 27 százalékkal csökkent az elvárt bevételt. Mivel a “tévedést” sem az előterjesztést készítő Pál József, sem az előterjesztő Rogán László nem korrigálta, a fideszes többség fegyelmezetten megszavazta.

Két hetet szántak arra, hogy megtalálják a legmagasabb árat adó vevőt, ennyi idő állt rendelkezésre, hogy valaki komplex vételi ajánlatot tegyen. Nonszensz – mondta erre később a nyomozásban közreműködő rendőrségi szakértő.

Bár határozatban szerepelt, hogy két internetes szakportálon is hirdetni kell a telkeket, az ingatlaneladások vizsgálatakor azonban kiderült, hogy a pályázati kiírás csak a városi honlap egyik aloldalán jelent meg. Nem csoda, hogy a NETRAX-közeli vevőn kívül más nem vette észre a hirdetést.

A határozat és a szerződés szerint is 2016. december végéig fizetnie kellett volna a vevőnek. A vételár azonban csak 2017 márciusában került a város számlájára. A késedelmes fizetés kizáró ok volt, a megállapodás érvénytelenítését sem a pályázatot menedzselő Pál József, sem más nem kezdeményezte.

A Kálvária telkek eladása után összesen 181,1 millió forint folyt be a budakalászi  költségvetésébe. Építési telkenként alig több mint 6 millió forint került a közösbe.

Az általunk felkért igazságügyi ingatlanszakértő és a vizsgálóbizottság megállapításairól Kóder György részletesen beszámolt. Az Állami Számvevőszék és a 2011 Egyesület feljelentése nyomán indult nyomozásban a rendőrség igazságügyi szakértője szerint is nettó 338 milliót ért a kéthektáros terület. Azt is leírta, hogy a 14 napos pályáztatási határidő nem lehetett elég a valós versenyhelyzethez.  Mégsem lett jogi következménye az ügynek. Következményei persze vannak, de azt mindannyian viseljük.

A Kálvária-lakópark ügyében 2019-ben indult nyomozást több mint 4 év után a rendőrség lezárta. Nem történt semmi – mondták.

Az adásvételi szerződésben 27 ingatlan szerepelt. A beépítési tanulmányterv szintén 27 ház építését jelezte, a valóságban azonban 31 ház – köztük Rogán Lászlóé – épült fel a Kálvárián. A közterületek szabálytalan kialakítása miatt a kivitelező NETRAX ellen hatósági eljárás indult, de a cég időközben egy máltai vállalkozásba olvadt és hivatalosan eltűnt a radarról. 

Eleve sok a zöldterület, adjuk el a Mályva parkot (is)

A Mályva és a Ciklámen utca sarkán felépült 12 lakásos lakópark telkének eladását is a Pál József által készített előterjesztés alapján szavazták meg.  Amikor a pénzügyi és vagyonhasznosítási bizottság ülésén (jegyzőkönyv 10. old.) Balogh Csaba képviselő azt javasolta, hogy a közelben lévő bölcsőde és óvoda miatt továbbra is parkként kellene használni, Pál József azzal kontrázott, hogy zöldfelület eleve sok van a városban, az ősfák balesetveszélyesek és városképileg egy ház lenne a legmegfelelőbb a parkban.

Itt is két hetet adtak a legtöbbet kínáló vevő megtalálására. A teljes terület eladásából származó bevételből pedig a felépült 12 lakás legkisebbjét se lehetett volna megvenni. Az értékbecslő által vastag betűvel leírt  nettó 39,89 millió forintos vételár helyett 31,496 millió folyt be a város kasszájába. Éppen 27 százalékkal kevesebb: a nettó vételár végül itt is bruttó lett.

Utólag ezt azzal magyarázták, hogy amikor az értékbecslő leírta a nettó 39,89 milliót, valójában csak 31,496 millióra gondolt. Elírta, de a képviselők akkor is egy olyan előterjesztést szavaztak meg, amelyben a magasabb vételár szerepelt. Nem sorolnánk tovább, a Mályva park eladásakor tapasztalt egyéb cifraságokról az index.huAz a Pályázó nyert, aki a polgármester házát is építi” című írása részletesen beszámolt.

A Mályva parkból is inkább lakóparkot csináltak. Budakalász ennél többet érdemelt volna.

Ha egyéniben nem sikerül, listán még bekerülhetsz

Kétféle módon lehet bekerülni majd a 2024 őszén hivatalba lépő új kalászi képviselő-testületbe. Úgy, ha valaki megnyeri az egyéni körzetét, illetve a töredékszavazatok alapján, listáról. (Töredékszavazatnak az a voks számít, amelyet olyan jelöltre adtak le, aki végül nem szerez mandátumot.)

Az ESZKE listáján Lávinger Ildikó után  rögtön Pál József, Kosznovszky Gábor és Máté István nevét találjuk. Ők azok tehát, akikre Lávinger Ildikó a leginkább számít a következő években. A budakalásziaknak ezért is érdemes tájékozódniuk és emlékezni a korábbi munkásságukra.

A botrányos ingatlaneladások tevékeny részesei közül Rogán László és Kaltner Károly szintén elindulnak a választáson. Ők nem a Lávinger-csapatban, hanem egy párttámogatás nélküli egyesület színeiben. 

Ha nem kellünk a Fidesznek, alapítsunk egyesületet 

Tavaly ősszel Nádházi Zsolt néhány társával és Rogán Lászlóval TEKA néven szintén egyesületet alapított. A csapat már ezt megelőzően szisztematikusan építkezett. Programokat szerveztek, mikuláscsomagot osztottak, kitartó munkával közösséget építettek – leginkább a Facebookon.

Eleinte kevés politikával, hogy a célközönséget el ne riasszák, mielőtt a választási kampányban előállnak a farbával. Aki nyitott szemmel járt, annak azért feltűnhetett,  hogy zárt   Facebook-csoportjukban ügyesen keltették a hangulatot. Ha valamibe belekötöttek, az ellenvéleményt megfogalmazókat rövid úton kizárták a csoportból, így a városvezetést ért támadásra egy idő után nem volt reakció. Jellemző, hogy a nyilvános fórumokon, ott, ahol szemtől-szembe lehetne kérdezni, érvelni, alig lehetett őket látni, hallani. A Facebookon viszont könnyű dezinformálni, különösen, ha gondosan kiszűrik az ellentmondókat.

Akik követték az eseményeket joggal sejtették, hogy “civilben” a Fidesznek dolgoznak, és valószínűleg nem jártak messze a szándékoktól. Miután azonban kiderült, hogy a pártközpont nem őket fogja támogatni, kenyértörésre került sor.

A kikosarazott aktivisták nem hagyták annyiban és új egyesületet alapítottak. Kiléptek a Fideszből, majd friss pártonkívüliként bejelentették, hogy civilként indulnak. Polgármesternek Rogán Lászlót indítják, aki a Fidesz, illetve a Fidesz-KDNP színeiben 2010-től két cikluson keresztül már vezette a várost. A 2019-es bukás után ugyan évekre eltűnt a helyi közéletből,  de még sokan ismerik, minden bizonnyal ezért esett rá a választás. A lista második helyén Nádházi Zsolt szerepel, aki egyéni körzetben most nem indul, de ő irányítja a TEKA kampányát.

Két éve Rogán László és Nádházi Zsolt is ott voltak a Békemeneten Vitályos Eszter mellett.
(Fotó: Facebook)

Még egy egyesület

Az Otthonunk Budakalász Egyesület (OBE) szintén egy nemrég alakult csapat. A frontvonalban sokáig helyben jórészt ismeretlen emberek álltak, de a pártos kötődést már induláskor jelezte, hogy az egyesület alelnöke a Jobbik régiós aktivistája. Eleinte ők sem beszéltek országos politikáról, de két hónappal ezelőtt közölték: úgy látják (miből, az nem derült ki), hogy a tagjaik “országos politikai szinten ellenzéki érzelműek”, ezért az ellenzéki pártok támogatásával indulnának.  Ehhez be is gyűjtötték a Kalászon gyakorlatilag láthatatlan ellenzéki pártok támogatását.

És ami sejthető volt, Lázár Péter, az egykori körzeti megbízott rendőr nemrég közhírré tette: a tagok unszolására beadta a derekát és ő is bejelentkezett a polgármesteri székre.

Az OBE igen aktív a helyi közösségi médiában, de ők sem a választási programjukkal igyekeztek szimpatizánsokat gyűjteni, inkább szemetet szedtek, fát ültettek, eseményeket szerveztek. Lázár Péter sokáig titokban tartotta az ambícióit, de valószínűleg nem cél nélkül fektetett már a kezdetektől annyi energiát a projektbe. Facebook-csoportokat szervezett, melyekben  ügyesen készítette elő a terepet a választási kampányra. A vele vitába szállókat vagy a korábbi ügyeit firtatókat adminisztrátorként egyszerűen kizárta.

Lázár nem az elvek embere, viszont remekül bánik az érzelmekkel. Az aktuális érdekei szerint alakított üzeneteivel könnyen befolyásolja a gyanútlanokat. Szorgosan végzi a piszkos munkát: sejtet, gyanúba kever, akár még rágalmaz is, de figyel arra, hogy ennek ne lehessenek súlyosabb jogkövetkezményei. A népszerűség érdekében Mikulásnak öltözik, szemetet szed, aluljárót fest, polgárőrséget alapít, természetesen ezekről mindenütt azonnal beszámol. A személyes fórumokon szinte sohasem nyilvánul meg, a Facebook az igazi terepe, ő a kalászi online tér legaktívabb szereplője. Számos Facebook csoportot működtet elképzelni is nehéz, mikor van együtt a családjával, mikor alszik vagy dolgozik.

Jolly Joker

Lázár Péterről kevesen tudják, hogy a 2019-es választás előtt a 2011 Egyesületnél is bejelentkezett. Hónapokon át kilincselt, fura politikai “üzleteket” ajánlva azt akarta elérni, hogy ő legyen az egyesületünk polgármesterjelöltje. Miután  kikosaraztuk, az MSZP-DK támogatásával “független” polgármesterjelöltként indult el.

Nem is eredménytelenül. Sokan találgatták, hogy egy önkormányzati lakás nem fizető lakójaként miből futja a látványos kampányra: szórólapok és plakátok mellett a forgalmasabb utak mellett  LED-fala és óriásplakátja is volt. A választáson több mint kilenc százalékot ért el. Érdekes volt megfigyelni, hogy míg kezdetben Rogán László leváltását tartotta legfontosabbnak, Lázár Péter a kampányban már a 2011 Egyesület ellen fordult, és ebben azóta is következetesen kitart.

“Lacikám, segítsük a fiatalokat…”

2011-ben egykori apósa, Börcsök László szentendrei rendőrkapitány közbenjárására Rogán László polgármester utalta ki számukra az Arany János utcai 123 négyzetméteres villaépületet. Az öt évre kötött bérleti szerződés 2016-ban lejárt, közben a házasság is felbomlott, Lázár Péter viszont  maradt, majd 8 évig egyetlen fillért sem fizetett. A nyilvánosság előtt szinte mindenről kommunikál, de erről és a Budakalásszal fennálló jogvitájáról sokáig hallgatott.

A város még 2016-ban lakáskiürítési pert indított ellene. A hosszú évekig elnyúló eljárás végén a bíróság 2022-ben hozott ítéletet: a jogellenesen használt ingatlant 30 napon belül el kellett hagynia, az addig felhalmozott tartozását pedig meg kellett fizetnie. De hiába a jogerős ítélet, ő nem fizetett és nem költözött ki, a végrehajtási eljárás ezért indult ellene.

Jogkövető magatartás híján a karhatalom elrendelése lett volna soron, de erre végül nem került sor, mert két hónappal a választások és néhány héttel a kilakoltatási moratórium lejárta előtt Lázár Péter – elképesztő rendetlenséget hagyva maga után – elhagyta az Arany János utcai ingatlant.

Szinte még aznap újabb részletfizetési kérelmet adott be (korábban ennek elbírálását  az ingatlan visszaadásához kötötte a város). A képviselő-testület április 24-én – a körülményeket figyelembe véve – lehetőséget adott arra, hogy Lázár Péter az általa kért részletekben fizethesse vissza a tartozását, ami a kiköltözés napján meghaladta a 21 millió forintot. 

A fentiek is közrejátszhattak abban, hogy az OBE megalapítása után Lázár sokáig a háttérből dolgozott. Ő azonban nem mellékszereplő típus, a korábban felvillantott ambícióiból kiindulva szinte biztos volt, hogy ismét kilép a reflektorfénybe.

Lázár Péter aktuális identitása: “környezetvédő jobboldali, liberális gondolatokkal”. Most az ellenzéki pártok támogatásával indul, de nemrég még Vitályos Eszter körül forgolódott. Más ismerős arcok  mellett a Fidesz választókerületi elnöke is belépett Lázár Péter polgárőrségébe, amiben régi harcostársa, Nádházi Zsolt, a kalászi Fidesz akkori reménysége is közvetített.
(fotó: Facebook KLSZ-Pajzs)

És van a 2011 Egyesület

Vannak tehát, akik azért alapítottak egyesületet, mert a pártközpontból felkérték őket. Vannak, akik azért, mert ugyanonnan azt az üzenetet kapták, hogy már nem kellenek; és olyanok is vannak, akik az ellenzéki pártok logóitól remélnek nagyobb támogatást.

És van a 2011 Egyesület. Tagjaink egyszerűen csak lokálpatrióták, akiknek egyedül Budakalász számít.

Ellenfeleink öt éven át próbálkoztak a lehallgatástól és más alvilági módszerektől sem visszariadva. De nem adtuk fel, inkább keményen dolgoztunk. A Covid, a gazdasági válság és a brutális állami elvonások ellenére úgy tettük rendbe a város pénzügyeit, hogy nem vettünk fel hitelt, sőt a korábbi adósságot idén az utolsó fillérig visszafizetjük. A város vagyonával felelősen gazdálkodtunk. A kitartó munka eredményeként több mint 4,3 milliárd forint forrást szereztünk Budakalásznak. Iskolát és óvodát építettünk, ezen túl számos egyéb beruházást is meg tudtunk valósítani. A munka még nem ért véget, hiszen az elmúlt években számos olyan fejlesztést készítettünk elő, melyeket szeretnénk megvalósítani.

2019 óta Budakalászon olyan modellt valósítunk meg, ami szinte példátlan. Az országos politikai pártoktól immár 5 éve következetesen egyenlő távolságot tartó civil csapatunk  eredményesen vezeti a várost. Bizonyára nem hibátlanul, de tiszta kézzel és józan ésszel. Városunk és egyesületünk nem skatulyázható be a hazai pártpolitikai keretrendszerbe. Függetlenségünk biztos jele, hogy a júniusi önkormányzati választáson a régi és az új Fidesz, de még az ellenzéki pártok is a lokálpatrióta 2011 Egyesület jelöltjeit szeretnék legyőzni.